Ulaş Işıklar

Akademisyen, Yönetmen, Yazar, Müzisyen

Gölgelerdeki Auteur: Tayfun Pirselimoğlu Sineması

2021
Gölgelerdeki Auteur: Tayfun Pirselimoğlu Sineması

Kitap Adı

“Gölgelerdeki Auteur: Tayfun Pirselimoğlu Sineması”

Türü

Akademik Sinema İncelemesi

Dili

Türkçe

Kapak Tasarımı

Şafak Özgü

Yayıncı

KÇP 1.Baskı Aralık 2021

Kitap Hakkında

Kieslovski, bir konuşmasında şunları söylemişti: “…Paris’te yanıma on beş yaşında bir kız geldi. ‘Veronique’i izlemiş ve ‘ruh’ diye bir şeyin olduğunu öğrenmiş. Daha önceden bilmiyormuş. Ama artık ruh denen bir şeyin var olduğunu kavramış. Bir yıl boyunca çalışmak, o kadar para, enerji, zaman, sabır harcamak, kendinize eziyet etmek, canınızın çıkması, bütün bunlar, on beş yaşında bir kızın ruh diye bir şeyin var olduğunu anlamasına değerdi.”

Tayfun Pirselimoğlu da, Kieslovski gibi, Ben O Değilim’i izledikten sonra İstanbul’da yanına gelecek bir kişinin, “insanın güç ve iktidar için pekâlâ bir başkasının suret ve kimliğine bürünerek ben o değilim bile diyemeyeceğini öğrendim’’ demesi için bile film yapma cesaret ve zahmetine katlanacak bir yönetmendir.

Tayfun Pirselimoğlu yazdıkları ve çektikleriyle müsemma biridir. Bu acımasız dünyanın hayhuyunda hala masum ve alçakgönüllü bir yalvaç gibi kendi köşesinde dünyaya ve hayata dair düşüncelerini fısıldamaya devam eder.

Şimdi fark ettim, onun için elbette bir sürü tanım yapabilirmişim ama belki de sadece “iyi bir insandır” deyip bırakmalıydım.

Testimonial

Ulaş Işıklar

Ulaş Işıklar

Yazar

Tayfun Pirselimoğlu sineması Türkiye’de film yapan başka hiçbir yönetmende görülmeyecek ölçüde sine-filozofiktir. Tercihen gölgelerde ama sürekli ışıyarak devam eder yolculuğuna…